Radoslav Čížek a spolupráce s Graupnerem

Začnu citací z článku Richarda Metze, který kdysi vyšel v časopise Modelář a modely. Je to článek, který se zabývá historií modelu Amigo od firmy Graupner. Zde Richard píše o spolupráci Radoslava Čížka a firmy Graupner toto:

„ … Na závěr ještě malé doplnění k modelu AMIGO.  Mezi modeláři se traduje, že typ AMIGO navrhl pro firmu Graupner známý modelář pan Radoslav Čížek. Ještě za jeho modelářského života jsem o tom s ním mluvil a on mě to potvrdil, že je duchovním otcem tohoto modelu a že byl požádán někdy v roce 1952 šéfkonstruktérem firmy Graupner, panem Fredem Militky, aby pro firmu navrhl nějaký hezký a dobře létající model větroně. Radek tak učinil, ale model navrhl a nakreslil podle jeho představ. Firma ale mu sdělila, že pro výrobu stavebnice musí jeho vnitřní konstrukci poněkud upravit, že vnější tvary a profil křídla bude zachován, jen bude upravena vnitřní konstrukce. Tak jak původně model měl vypadat a jak ho Radek nakreslil, tak v naší republice nebyl nikdy vydán a nikde publikován. Později Radek nakreslil jen takový třípohledový výkres, který publikoval ve ZPRAVODAJI  SAMu 95. Tento výkres je také zařazen v ALMANACHU který jsem v roce 2001 zpracoval k životnímu jubileu Radka Čížka. V Almanachu se jmenuje La MOUETTE a vyrábí ho firma Classic Models. Název dostal na žádost francouzských modelářských publicistů při návštěvě u Radka Čížka doma, kdy po něm chtěli nějaký nový model pro publikování ve Francii. Název je to ryze francouzský, česky to je Racek. Takže vlastně z prototypu AMIGA jsou nyní modely dva – AMIGO a LA MOUETTE!

Toto jsou moje znalosti o modelu AMIGO a pokud má někdo něco k doplnění, prosím aby to zveřejnil, nebo mě s tím seznámil, předem mu děkuji.

Richard Metz“

Mluvil jsem o článku s Richardem Metzem. Jak víte, Richard je odchovanec LMK Kamenné Žehrovice. Na konci padesátých let ale nakonec odešel do kladenského klubu. Přesto byl i nadále v kontaktu s Radoslavem Čížkem, a dokonce pak spolu pracovali v Poldovce, na stejné chodbě a ve stejném oddělení. Inu, jejich cesty se neustále potkávaly.

Richard mi vyprávěl, že Radoslav pro Militkyho kreslil spousty plánů a také stavěl modely. Stavebnice, pravděpodobně prototypové nebo předváděcí kusy, se nějakým způsobem dostaly z NSR do Radoušových rukou. Ten model postavil, potáhl a poslal zpět. Opět nevíme jakým způsobem. Richard spekuluje, že do Poldiny huti se kupovaly západní technologie. Montéři a specialisté z NSR od různých firem mu stavebnice a další vybavení vozili „jako dar“. Ale je to bez záruky. Model tedy Radoslav postavil a potáhl bílým modelspanem. Nesmělo se to barvit ani lepit nálepky. To si pak zajistila firma Graupner sama, vlastními odborníky z propagace.

V archivu Radoslava Čížka jsme samozřejmě nalezli fotografie modelů od Graupnera. Nejen oficiální fota, ale i fotky z létání modelů, které Radoslav postavil a létal. První taková fotografie, na kterou jsem narazil, byla fotka Cirruse. Populární 3 metrové polomakety. Na fotce je cizí rukou napsáno „Secret to 1970“, tedy „tajné do roku 1970“. Jak víte Cirruse Graupner začal prodávat jako stavebnici v roce 1969. Takže pokyn byl Radoslavovi doručen ještě v době, kdy se stavebnice připravovala, a její release byl připraven do začátku jmenovaného roku.

Radoslav si samozřejmě Cirruse také postavil. Dokonce dva. Tady jsou fotky z létání s tímto modelem. Cirrus na Velké Dobré.

Fotky z létání na Rané. Na prvních dvou fotkách je Radoslav Čížek se svým prvním Cirrusem.

Na další fotce je již s dalším modelem z pozdější doby.

Ještě jedna propagační fotka z Tecku. Společné foto z Graupnerovy akce.

Spolupráce s Fredem Militkym byla pro Radoslava, řekněme, určitým bonusem k jeho přátelství.  Myslím, že si jí považoval, a zároveň to byla příležitost, se stát spolupracovníkem slavné firmy.

V článku Mozaika Radoslava Čížka jsem psal, že netuším, kdy toto přátelství vzniklo.

Spekuloval jsem, že se možná oba potkali ještě před válkou. Po tom, co jsem toto téma otevřel s dcerou Radoslava Čížka, paní Alenou Hesslerovou, dozvěděl jsem se, že tomu přála náhoda. Může za to tento větroň.

Psal se rok 1949. Fred Militky byl již „za kopečkama“, jak se tenkrát říkalo, když někdo opustil naší zemi. Právě tím, že Fred Militky létal proxy soutěž s Radoslavovým modelem Delfín v Belgii, kam se uchýlil po emigraci, začalo dlouholeté přátelství, které se transformovalo na pozdější spolupráci těchto dvou modelářů. Poté, co se Fred stal hlavním konstruktérem firmy Graupner, vyvstala potřeba získat rychlého a šikovného konstruktéra, který bude kreslit dle zadání prototypy modelů. Jak zmiňoval Richard Metz, Militky pak nechal upravit konstrukci navrženého modelu tak, aby se technologicky daly jednotlivé díly strojně vyrábět. Možná záměrně si nakreslené plány Radoslav neuchovával. Co nakreslil, odeslal Fredovi. Přesto se ale některé plány dochovaly, respektive alespoň jejich kopie. Jsou to věci z pozdější doby, tedy ze sedmdesátých let.

Já se ještě vrátím ke korespondenci s Fredem. Jak jsme již zmínil na začátku, Fred Radoslavovi posílal fotografie připravovaných modelů a další informace. Pojďme se podívat alespoň na některé.

Například zde je propagační fotografie modelu Cummulus.

Současně Fred poslal i fotku z létání pod hradem. Není to Teck, ale vypadá to téměř jako Neuschwanstein.

Mimochodem, můžete porovnat hrad na fotce, která je z roku 1965, z rekordního letu Radoslava Čížka. To bylo poprvé, kdy Radoslav vycestoval za železnou oponu za Fredem oficiálně. Myslím si, že název RC  modelu Delfín a jeho rozměry, nebyly náhoda, bylo to takové vzpomínkové setkání na začátek přátelství s Fredem. Tyhle souvislosti člověku dochází až po tom, co jednotlivé dílky skládačky faktů a dílčích informací, zapadnou do sebe.

Pak jsem našel i fotky elektrického High Fly.

Radoslav samozřejmě jeden tento model vlastnil a létal s ním. Fotka  byla uvedena i v časopise Modelář číslo 3 z roku 1973

Další fotky, které jsem nalezl jsou pro model Katy, což je A1. Dokonce byl jeden exemplář kdysi u Čížků doma.

A další model bylo populární Mosquito

Kromě této oficiální fotky máme ještě fotku Radoslava Čížka s tímto modelem.

A když už máme tady Mosquito zelené, tak ještě to červené

Pokud vím, tak Radoslav měl alespoň dvě. To zelené je fyzicky ještě u Hesslerových doma.

Oba pánové společně čile komunikovali, a to písemně. Dnešní technologie e-mailů nebyla. O to  romantičtější to bylo. Spolupráce byla pak přerušena v roce 1976, kdy Fred Militky náhle zemřel.

Příště se budeme věnovat některým plánům. Které jsem objevil.

Jiří Hloušek

Zdroj: Archív rodiny Radoslava Čížka

Foto: Archív LMK Kamenné Žehrovice