Občas mi přeje náhoda, a tak když jsem zpracovával jeden z mých článků, podařilo se mi určit model, který se v našem archivu vyskytuje na několika fotografiích. V našem seznamu dřívějších členů figuruje také jméno Luďka Kubeše, kladenského modeláře. Když máte jméno v seznamu, snažíte jej vždy ztotožnit s nějakou fotografií nebo dílem či příběhem. Mně se tedy poštěstilo jej ztotožnit s fotkami z našeho archivu.
Klíčem k tomu byla tato nepříliš dobrá fotografie s komentářem, kterou jsem náhodou nalezl v časopise Letecký modelář číslo 12 z roku 1958.
Dle mého je Luděk Kubeš ten pán vpravo, co seřizuje motor. Víme tedy, že model je Jak-18, rozpětí 1300 mm, váha 1900 gramů a létal s motorem o obsahu 7,5 cm3.
V našem archivu jsem nalezl dvě fotografie tohoto modelu. Zda je pořídil přímo Radoslav Čížek, nebo někdo jiný, netuším. Důležité je, že se dochovaly.
A ještě jedna fotka
Jenže, mně to nedalo a začal jsem se rýpat v archivu dále: třeba najdu další fotografii tohoto modelu a nebo pana Kubeše.
Jistě spousta z vás ví, že v roce 1955 měli na Spartakiádě vystupovat modeláři. Radoslav Čížek k tomuto podniku přispěl svým modelem F-54. V naší Badatelně jsou k tomu doloženy i další materiály. Můžete se na ně podívat zde:
Když to shrnu – mělo to být velkolepé představení Svazarmu. Tedy, kromě „mladých nadějí“, kteří měli cvičit s modely Spartak A až C, zde měli vystupovat borci s balóny a také s upoutanými modely. Vinou počasí se však nic z toho nekonalo.
Nalezl jsem v archivu tři fotografie, které ukazují naše, tedy žehrovské a kladenské, modeláře na nějaké akci. Dlouho jsem netušil odkud to je a co to bylo za akci. Nakonec mi to ale celé zapadlo do sebe. Pánové s upoutanými modely jsou právě na zmiňované Spartakiádě! Mají na sobě svazarmovské overaly. Čekají na vystoupení, které se nekonalo, nebo na nějaký nácvik. Od Pepíka Harapáta mám informaci, že na Strahově s upoutanci létali.
Když se podíváte kdo tam byl, zjistíte, že se díváte na Radoslava Čížka, Kamila a Emila Braunerovy, Vláďu Horáka, Luďka Kubeše, Emila Herana, Miroslava Peterku, Pepíka Harapáta a další, které jsem ještě nebyl schopen identifikovat. Abych jenom nemluvil, na ty tři fotky se podívejte.
Tuto fotku dělal Pepík Harpát
Další fotil Emil Brauner, vystřídali se s Pepíkem
Na třetí fotce jsou vidět v dalších řadách mládežníci se Spartakem A.
Ale abych se vrátil k tomu modelu Jak-18. Protože jsou na fotkách vidět dva exempláře a psal se tehdy rok 1955, je jasné, že modely vznikly buď ve jmenovaném roce nebo ještě před tím. Kdyby někdo měl k informacím ještě něco dalšího, dejte vědět.
Jirka Hloušek
Foto: archív LMK Kamenné Žehrovice